7 Dub

6 otázek pro Evu Vindovou, atletickou trenérku a funkcionářku

Rozhovor s Evou Vindovou, trenérkou a předsedkyní atletického oddílu TPS Hvězdy SKP Pardubice.

1. Vedete silný atletický oddíl, jeden z největších v ČR. Kolik má členů a jaké podmínky mají vaši handicapovaní atleti pro trénink?

V současné době má oddíl tělesně postižených sportovců Hvězda SKP více než 50 aktivních členů. Kromě atletů vozíčkářů jsou to i amputáři, spasticky či mentálně handicapovaní sportovci. Podmínky pro trénink mají, skromně řečeno, ideální.

2. Atletika handicapovaných v ČR v současné době, to jsou prakticky pouze vrhy a hody vozíčkářů. Jsme vrhačskou světovou velmocí. V čem je, podle vašeho názoru, základ tohoto úspěchu – práce s mládeží, metodika tréninku, vhodné tréninkové podmínky?

Základ úspěchu je podle mě v tom, že atletika vozíčkářů dobře fungovala už v minulosti, měla dobře pracující STK i realizační tým v rámci ČSTPS. Po vzniku sporu v českém paralympijském hnutí si atleti založili svojí vlastní organizaci – občanské sdružení Atletika vozíčkářů – OSAV, která byla schopna zajistit veškeré potřeby sportovců – reprezentantů. Díky OSAVu se fungování vozíčkářské atletiky dokonce ještě zefektivnilo, byla zajištěna soustředění nováčků, reprezentační soustředění, výjezdy na zahraniční soutěže, vylepšila se organizace soutěže Český pohár v atletice vozíčkářů, v letech 2004 až 2007 proběhla bezvadná mistrovství republiky atd.

3. Co ostatní atletické disciplíny a jiné druhy postižení, např. amputáři. Proč je nemáme?

V Českém svazu tělesně postižených sportovců byla atletika rozdělena na atletiku vozíčkářů a atletiku tělesně postižených, tzn. amputářů. Po paralympiádě v Aténách měla STK atletiky vozíčkářů vůli sloučit obě atletiky a použít know-how vozíčkářů i pro stojící. K tomuto sloučení bohužel nedošlo. Vedení STK TP svolalo na konci roku 2004 schůzi atletů TP do Nového Města nad Metují s tím, že se pokusí vybudovat atletiku TP. K tomu, dle mého názoru, nakonec nedošlo a proto teď není na čem stavět. V každém případě se domnívám, že v jednotlivých klubech a vůbec v atletice se pohybuje mnoho sportovců TP, jen nejsou organizováni pod zvláštní vedení formou reprezentace a nerozvíjí se jejich činnost.

4. Nový reprezentační trenér Tomáš Brůna dostal od Výkonného výboru Asociace jako jeden z hlavních úkolů revitalizaci ostatních atletických disciplín, skoků a běhů s důrazem na „stojící“ handicapované sportovce – amputáře. Pomůže mu váš oddíl a vy konkrétně v této činnosti?

Sportovní klub Hvězda SKP Pardubice dosud nebyl ze strany ČATHS oficiálně informován o jmenování Tomáše Brůny reprezentačním trenérem. Samozřejmě k nám již nějaké informace neoficiálně prosákly, nicméně nic přesného nevíme. Funkce Tomáše Brůny byla prezentována jako „vedoucí sekce atletiky v ČATHS“, o funkci reprezentačního trenéra jsem se dozvěděla z tohoto dopisu. Je tato informace tedy oficiální?
Jako jeden z největších a nejsilnějších atletických oddílů TPS v ČR předpokládáme, že budeme o jeho funkci, pracovní náplni, právech a povinnostech oficiálně informováni vedením ČATHS a budou nám jasně sděleny plány a cíle asociace pro tento rok a do budoucna, včetně podkladů, podle kterých bude atletika ČATHS fungovat. Oddíl TPS Hvězda SKP Pardubice má zájem spolupracovat s ČATHS na rozvoji atletiky nejen sedících, ale i „stojících“ sportovců, předpokládáme ovšem, že v takovém případě budeme mít ve vedení atletické sekce ČATHS svého zástupce.

5. Na světových atletických závodech nepostižených jsou do programu vkládány atraktivní závody vozíčkářů na formulích. Bohužel, bez naší účasti. Řada sportovců raději volí handbike jako svůj sport s odůvodněním, že u nás pro trénink vozíčkářů na formulích není zázemí, ani odpovídající odborníci pro trénink. Myslíte, že se dá tento přístup změnit a názor vyvrátit? Pokud by se našel vhodný závodník pro jízdu na formuli, může mu váš oddíl vytvořit potřebné zázemí?

Pokud se na nás nějaký formulkář obrátí, nebo se najde zájemce o jízdu na formulce mezi nováčky, jsme připraveni mu poskytnout veškeré tréninkové podmínky. Pardubický Městský atletický stadion na Dukle je čerstvě zrekonstruován, bezbariérový, s tartanovou drahou a formulkář na něm může bez problémů trénovat. V současné době jezdí na formulce naše členka Eva Táborská.

6. Cyklisté při práci s mládeží úzce spolupracují s předními mládežnickými oddíly, kde jejich svěřenci trénují a závodí po boku stejně starých nehandicapovaných závodníků. Ti nejlepší jsou dokonce členy Tréninkových sportovních center pod ČSC. Má nějaký podobný program péče o mládež i atletika, či uvažuje o něm?

Myslím, že tohle je spíš otázka pro reprezentačního trenéra Tomáše Brůnu, než pro mne, jako předsedkyni oddílu TPS Hvězdy SKP Pardubice. V každém případě, naši sportovci sportují na stadiónu i dalších tréninkových prostorách současně se sportovci nehendikepovanými a navzájem se podporují. Z strany Sportovního centra mládeže Českého atletického svazu nám byla nabídnuta spolupráce při organizování sportovních soustředění, zde vidím budoucnost..


ILUSTRAČNÍ FOTO